کارتیژن فورت

نام اختصاصی

کارتیژن فورت

نام عمومی

گلوکزآمین، کندرویتین، متیل سولفونیل متان، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها

موارد مصرف و کاربرد

موثر در بهبود استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، درد و حساسیت مفاصل، درد کمر ، سفتی و تورم مفاصل

مواد تشکیل دهنده

هر قرص روکش دار حاوی ۷۵۰ میلی گرم گلوکزآمین سولفات پتاسیم کلراید معادل ۵۶۳ میلی گرم گلوکزآمین سولفات، ۱۰۰ میلی گرم کندرویتین سولفات سدیم، ۲۵۰ میلی گرم متیل سولفونیل متان، ویتامین دی ۲۰۰ واحد ، ویتامین ای ۱۲.۵ میلی گرم ، ۳۰ میلی گرم ویتامین سی، سلنیت سدیم معادل ۷۰ میکروگرم سلنیوم، زینک سولفات مونو هیدرات معادل ۴ میلی گرم عنصر روی، سولفات منگنز معادل ۳ میلی گرم منگنز، پیکولینات کروم معادل ۵۰ میکروگرم کروم، سولفات مس پنتا هیدرات معادل ۰.۵ میلی گرم عنصر مس، سدیم بورات معادل ۰.۵ میلی گرم عنصر بور می باشد.

عملکردهای فارماکولوژی و فارماکوکینتیک محصول

کارتیژن فورت ترکیبی از گلوکوزامین، کندرویتین سولفات ، متیل سولفونیل متان ، ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها با قدرت اثر بالا است. گلوکوزامین به عنوان واحد اصلی سازنده برای بیوسنتز گلیکوزآمینوگلیکان ها ، هیالورونات ها و پروتئوگلیکانها است، که ترکیبات مهمی برای سنتز کلاژن می باشند و تخریب آن منجر به بیماری استئوآرتریت (OA) می گردد. علاوه بر این ، گلوکوزامین سولفات دارای خواص ضد التهابی و محافظت کننده کندرویتین بودهو درنتیجه درد را کاهش داده و در بیماران مبتلا به استئوآرتریت که دارای غضروف ها و مفاصل آسیب دیده هستند، موجب بازیابی و تحریک ساخت غضروف های مفصلی می شود. کندرویتین سولفات یک گلیکوزآمینوگلیکان طبیعی است که در ماتریکس خارج سلولی بافت های غضروفی ارتجاعی وجود دارد. همچنین، کندرویتین موجب کاهش تشکیل ماده التهاب زای سایتوکین و آنزیم های التهابی نظیر فسفولیپاز A2، سیکلواکسیژناز2 (Cox-2 ) و سنتز نیتریک اکساید می شود. این ماده همچنین از خاصیت محافظت کنندگی برخوردار است. ترکیب گلوکزآمین سولفات و کندرویتین سولفات موجب تأخیر در پیشرفت رادیولوژیک استئوآرتریت می شود. متیل ‌سولفونیل ‌متان ( MSM ) یا دی متیل سولفون یک ترکیب سولفوری طبیعی است که به مقدار جزئی در غذا و خون انسان وجود دارد. MSM موجب تسهیل حرکت مفاصل، سنتز غضروف و کاهش التهاب می شود. همچنین سولفور موجود در این ماده توسط کندروسیت ها برای ساخت پروتئین ها و کلاژن (بافتهای همبند) استفاده می شود.همچنین این ماده خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و موجب کاهش درد و التهاب می شود. مواد معدنی و ویتامین های موجود دراین مکمل خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و موجب کاهش التهاب مفاصل می شوند، همچنین ویتامین های ضروری که مواد کلیدی در ساخت بافت عضروف هستند را تأمین می کنند.

مقدار و نحوه مصرف

روزانه ۲ قرص همراه با یک لیوان آب بلعیده شود. از جویدن قرص خودداری کنید. از مصرف بیش از میزان توصیه شده اجتناب نمایید.

موارد منع مصرف

بیمارانی که به صدف حلزون حساسیت دارند، پیش از مصرف مکمل های حاوی گلوکزآمین با پزشک مشورت نمایند

عوارض دارویی

ناراحتیهای گوارشی، خواب آلودگی، سردرد، بیخوابی و در دوزهای بالا عوارض گوارشی موقت نظیر درد شکم، کاهش اشتها، تهوع، سوزش سر دل، یبوست، اسهال و استفراغ. در موارد نادر ترکیب گلوکزآمین و کندرویتین منجر به افزایش فشار خون، ضربان قلب و تپش قلب می گردد.

احتیاط مصرف

بیماران مبتلا به دیابت باید در طول شروع درمان میزان قند خون را کنترل کنند. باید با احتیاط به بیماران مبتلا به سرطان ، بیماری کبد ، کلسترول بالا یا تری گلیسیرید ، آسم یا سایر اختلالات تنفسی ارائه شود. کارتیژن فورت فقط باید تحت نظارت مراقبت های بهداشتی ارائه شود.

تداخلات دارویی

گلوکزآمین و کندرویتین سولفات ممکن است با داروهای ضدانعقاد خون نظیر آسنوکومارول، آنی‌سیندیون، دیکومارول، آسپرین، وارفارین و وارفارین پتاسیم تداخل داشته باشند.این داروها نباید همزمان مصرف گردند.

هشدار

به علت عوارض جانبی و تداخلات دارویی احتمالی، کارتیژن فورت را تنها با نظارت پزشک مصرف نمایید. در بیماران دیابتی با احتیاط مصرف شود و در شروع و همچنین حین مصرف این فرآورده حتما قندخون در این افراد کنترل گردد.

موارد مصرف در دوران بارداری و شیردهی

از آنجایی که هیچ مطالعه ی کنترل شده ای در مورد استفاده از این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی موجود نمی باشد، . این فرآورده زمانی تجویز می گردد که منافع آن به مضرات احتمالی آن روی جنین برتری داشته باشد.قبل از مصرف حتما با پزشک و یا داروساز مشورت نمایید.

اطلاعات بسته بندی

۲ بلیستر ۱۵ عددی به همراه برگه راهنما داخل جعبه

شرایط نگهداری و ذخیره سازی

در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد، دور از نور و رطوبت نگه داری شود.

کشور تولید کننده

ایران

شرکت تولید کننده

شرکت تولید کننده
تولید شده در شرکت داروسازی کیش مدیفارم
دارنده نام تجاری : آباداروطب

آرم شرکت تولید کننده

KishmedipharmaAbbadarou TebNaturesonly IranLactol logo

شناسه کالا

4930256271008798